Близо 19 месеца от началото на Covid-19 пандемията много от персистиращите симптоми след прекарана инфекция остават неизяснени.
Те обхващат най-вече белите дробове (диспнея), сърцето (аритмия), имунната система (артрит) и един неочакван орган – мозъка. Много пациенти съобщават за хронична отпадналост, главоболие, замаяност, когнитивни смущения, припадъци и загуба на обоняние.
Някои от основните рискови фактори за постковид психичните усложнения са изолацията от близки и кислородният дефицит. Около 1 на всеки 4 пациенти, преболедувал безсимптомно инфекцията, също споделят за постинфекциозни симптоми на отпадналост, мускулна болка, проблеми с концентрацията, депресия и безпокойство.
От друга страна, с развитието на пандемията много голяма част от популацията развива подобна симптоматика, породена от загуба на близък, страх от смъртта и неизвестното, финансови затруднения, социална изолация и цялостната промяна в начина на живот.
Скорошно проведен анализ, публикуван в The Lancet, проследява регистри на пациенти, преболедували Covid-19 и такива, страдащи от друго респираторно заболяване като грип. Установява се, че първите развиват два пъти по-често психози и депресия. По-възрастните от тях по-често отключват и деменция.